Machek, Ondřej – Machek, Martin: Essentials of Business Economics: Exercises

Prague, Oeconomica Publishing House, 2013. 112 pages. ISBN 978-80-245-1925-8.

This textbook is intended to serve as the text for a first-year undergraduate course in business economics. The original sources for the book’s material are the lecture notes provided to our students in the first year of the business administration and management program at the University of Economics, Prague.

The textbook covers the full range of topics associated with corporate management, business policy and finance, which together constitute the field of applied economics known as business economics or managerial economics.

---

Skripta slouží jako cvičební text pro základní kurz podnikové ekonomiky v anglickém jazyce. Skripta pokrývají základní témata, která souvisejí s managementem, podnikovou politikou a podnikovými financemi, a která dohromady tvoří obor aplikované ekonomie zvaný podniková (manažerská) ekonomika.